tıkanmış lavabo gideri açmak

Lavabonuzun tıkalı olduğunun göstergesi; kullanılan suyun, lavabo giderinde bekleme yapması veya hiç gitmemesidir. Tıkanmış lavaboların; pompa yardımıyla açılamaması, hem lavabonun kirli kalmasına hem de lavabo kullanımında sağlıksız ortam oluşmasına neden olur. Bu durumlar ise bizlere rahatsızlık verir.

Tıkanmış  lavabonun açılması için kendi çabalarımızla en çok uyguladığımız yöntem; marketten satın aldığımız, jel veya granül halde olan lavabo açıcı ürünleri, lavabo giderine dökmektir. En az bu ürünler kadar, evinizde veya ofisinizde kullanımı ve uygulaması pratik olan başka bir yöntem ise; karbonat ve sirkedir. Bu yöntemle lavabo tıkanıklığının giderilmesi; 1 bardak karbonat veya çamaşır sodasının lavabo giderine dökülmesi, üzerine de 1 bardak sirke ilave edilmesi şeklindedir. Karbonat üzerine sirke ilave edildiğinde, karışım lavabo giderinde etkileşim oluşturarak köpürme yapar ve tepkimeye girer. Köpürme azaldığında lavabo gideri üzerine, 2 litre kaynar suyu azar azar döktüğünüzde, tıkanmış lavabonuzun açıldığını göreceksiniz. Evinizde veya işyerinizde karbonat bulamadığınız takdirde, yerine çamaşır sodası da kullanabilirsiniz. Çünkü çamaşır sodası da karbonat ile benzer kimyasal bileşime sahiptir ve sirke ile etkileşimi aynı sonucu verecektir. Tıkalı lavabo açarken; sirke ve suyun lavaboya dökülmesi esnasında, oluşacak buharın solunmaması için ortam havalandırılmalıdır.

Lavabo tıkanıklığı nasıl açılır ?

Bahsettiğimiz tıkalı lavabo açma yöntemi , doğal olmasının yanı sıra; satın aldığımız hazır lavabo açıcıları gibi yüksek aşındırıcı etkide de değildir. Bu sebeple, lavabo giderinin bağlı olduğu boru tesisatının ekli kısımlarında da zamanla tahribata yol açmayacaktır. Eğer; lavabonuzdaki tıkanıklık bu yöntemle giderilememişse, lavabo giderinizin bağlı olduğu boru hattı içerisinde tıkanıklık vardır. Bu tür tıkanıkların açtırılması için ise tesisatçı kişilerden yardım alınması daha uygundur.

Tıkanmış lavabolar için tarifini vermiş olduğumuz ev yapımı lavabo açıcıyı; lavabolarınızda iki ayda bir uyguladığınızda, gider içerisinde tıkanıklık yapacak maddelerin birikmesini engelleyecektir. Eğer lavabo giderinize, çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi de bağlıysa bu uygulamanın daha sık yapılması tavsiye edilmektedir. Çünkü çamaşır makinesinden gelen atıksu içerisinde, yıkanmış giysilerin tüyleri ve iplikleri olabileceği gibi bulaşık makinelerinin atık sularında ise; yağ miktarı yüksek olabileceğinden, bağlantı borularında biriken yağ ve tüyler, birbirlerine tutunarak daha iri hacimli hal alacaktır. Bu durum ise gider borusundaki su akışını yavaşlatacağından lavabo giderinin de verimli çalışmasını engelleyecektir.

Bir cevap yazın